Парламентът прие предложението на ДПС за прекратяване на концесията на Лукойл за

...
Парламентът прие предложението на ДПС за прекратяване на концесията на Лукойл за
Коментари Харесай

Депутатите внезапно прекратиха концесията на ``Лукойл`` в Росенец - по идея на ДПС - Политика

Парламентът прие предложението на Движение за права и свободи за прекратяване на концесията на " Лукойл " за пристанищния терминал Росенец, през който влиза съветският нефт в България.

При гласуването на публицистичната корекция от 177 дали своят вот народни представители " за " бяха 109, " срещу " - 27, а 41 се въздържаха. Въздържали се гласоподаваха от групите на " Продължаваме промяната " и Българска социалистическа партия, " Възраждане " гласоподаваха " срещу ", а групите на ГЕРБ, " Демократична България ", " Български напредък ", четирима от Политическа партия и Явор Божанков поддържаха предлагането на Движение за права и свободи. 

Народното събрание окончателно забрани износа на петрол и нефтопродукти с съветски генезис от България, с изключение на за Украйна и страни отвън Европейски Съюз. С приемането на законопроекта, импортиран от Движение за права и свободи, се вкарва акцизно облагане на продуктите на " Лукойл Нефтохим " в Бургас. Приходите от акцизите ще отиват за обезщетения на бизнеса поради високите цени на електрическата енергия.

Сред продуктите, които ще можем да изнасяме за Украйна и трети страни отвън Европейски Съюз, при това само до несъмнено количество размери, са: газьол, леки масла и препарати, минерален терпентин, авиационен бензин за мотори, бензин за мотори, керосин за реактивни мотори, керосин, тежки масла, нефтени масла и тежки горива.

Законопроектът е обвързван с  Ембаргото над вноса на съветски нефт в страните членки на Европейски Съюз влезе в действие от 5 декември, само че България получи пролонгация до края на 2024 година

В края на предходната година Европейската комисия взе решение, че  Ограниченията удрят по нефтената рафинерия в Бургас " Лукойл Нефтохим ". От договарянето на дерогацията до момента България свободно изнасяше нефтопродукти, макар наложените от Европейски Съюз наказания върху износа на съветски горива. Новите наказания вършат тази процедура невъзможна.

Лице, което заявява непълни, неточни или погрешни данни се санкционира с имуществена глоба в размер от 5000 до 10 000 лева ., в случай че действието не съставлява закононарушение. Актовете за определяне на административни нарушавания се сформират от митническите органи или от органите на Национална агенция за приходите, а наказателните постановления се издават от шефа на Агенция “Митници ” или изпълнителния шеф на Национална агенция за приходите.

Внезапно преустановяване на концесията на " Лукойл " за терминала в Росенец

Вчера по време на съвещанието на Комисията по финанси Петър Чобанов (ДПС) предложи да се приключи концесията на пристанище " Росенец ", само че концепцията му не бе призната. Наскоро Министерският съвет удължи концесията на пристанището с 24 години. Зам.-финансовият министър Людмила Петкова уточни, че европейският правилник за глобите по отношение на Русия не изисква лишаване на концесии.

Въпреки че предлагането на Петър Чобанов беше отхвърлено в комисията, през днешния ден той още веднъж направи публицистичното предложение в пленарната зала.

Чобанов изясни, че Народното събрание може като законодателен орган да зададе рамките, в които да се движи изпълнителната власт. Идеята на Движение за права и свободи е дерогацията да не се ползва, а да бъде прекъсната концесията. Депутатът от Движение за права и свободи е на мнение, че концесията на " Лукойл " е трябвало да бъде прекъсната неотложно под действието на регламента за глобите.

" Ние като Народно заседание, без да променяме всъщност Закона за концесиите, просто вкарваме и в него нормите на регламента, с цел да сме сигурни, че те ще бъдат спазвани и предлагаме концесията да бъде прекъсната, дейностите по опериране на пристанището да се поемат от страната и този, който употребява това пристанище да внася съответните такси ", изясни той.

На опасенията на " Възраждане ", че по този начин България ще изгуби единственото си нефтено пристанище, Чобанов отговори: " Пристанище има и ще продължава да има. Пристанището си е там, физически съществува. То ще си е такова, каквото е сега, просто концесионната такса ще бъде сменена с таксата за възнаграждение на услугата ", сподели той. 

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР